Naprawa studni głębinowych – wszystko, co musisz wiedzieć.
Naprawa studni głębinowych – czy konieczna?
Każdy, kto zainteresował się kiedykolwiek własną studnią głębinową wie, że jest to jeden z najlepszych pomysłów zarówno na oszczędności, ponieważ wiercenie studni głębinowych zwraca się w przeciągu kilku lat. Posiadanie przyłącza wodnego z własnej studni, jest też jedną z najlepszych gwarancji tego, że woda w naszych kranach będzie wolna od zanieczyszczeń bez stosowania procesów uzdatniania wody. Jednak od czasu do czasu regeneracja i ewentualna naprawa studni głębinowych jest dodatkowym kosztem. Czy opłacalnym?
Naprawa studni głębinowych czy ponowne wiercenie nowej?
Czy studnia głębinowa może się zepsuć? Ciężko nazwać to zepsuciem, gdyż nie dochodzi zazwyczaj do większych usterek przy systematycznym sprawdzaniu jej działania. Jednak tak jak każda inna konstrukcja, szczególnie mająca kontakt z wodą, po czasie ulega ona procesom mogącym wpływać na jej wydajność. Chodzi tu głównie o różnego rodzaju osady czy rdzę w przypadku dosyć dużego zażelazienia wody, która może się osadzać jednakowo na bokach studni, w układzie rurociągowym, a nawet w pompie, mogąc prowadzić do jej zatarcia. Dlatego też ważne jest regularne sprawdzanie ich stanu, a także alarmowanie specjalistów o tym, że nagle doszło do znacznego spadku możliwości dostarczania wody. Naprawa studni głębinowych, a głównie jej regeneracja jest więc dodatkowym kosztem eksploatacji, jednak zdecydowanie jest to koszt niższy niż wiercenie nowej studni. Czyszczenie takiej studni powinno odbywać się mniej więcej co dwa lata, a koszt takiej operacji zależy od głębokości studni, no i oczywiście stopnia jej zabrudzenia, czyli poziomu osadów i tego, czy nie należy w pompie wymienić łożysk i silnika, czy wystarczy jej dokładne przeczyszczenie.
Naprawa studni głębinowych, a jej czyszczenie.
O naprawie studni głębinowej mówimy wtedy, kiedy jakiś jej element uległ usterce ze względu na zbyt duża ilość osadu i należy zastosować montaż nowych elementów. Czyszczenie studni głębinowych to możliwość usunięcia złogów za pomocą odpowiednich środków mechanicznych lub chemicznych. Osady w studni głębinowej można usuwać różnymi środkami, które pomogą w ich pozbyciu przy okazji w żaden sposób nie wpływając na wodę znajdującą się poniżej. W przypadku dużej ilości rdzy, a tym samym dużej ilości żelaza czasami wraz z manganem w wodzie głębinowej, naprawa studni głębinowych sprowadza się do jej regeneracji głównie poprzez procesy odżelaziania wody i zabezpieczenia na przyszłość, poprzez montaż potrzebnych filtrów.