Kim jest chirurg szczękowy i czy jest w mieście Warszawa?

W stomatologii spotyka się różnych specjalistów. Oprócz stomatologa są to ortodonci, chirurdzy jamy ustnej oraz chirurdzy szczękowo-twarzowi. W zależności od kierunku, w jakim specjalizują się specjaliści, różni się nie tylko ich szkolenie, ale także późniejszy obszar działania. Chirurgia szczękowa zajmuje się nie tylko jamą ustną, ale także wszystkim, co jest częścią twarzy, oczodołu, czaszki (kości czołowej), czy jest to złamanie, guz czy infekcja. Chirurgia szczękowa skupia się na budowie wszystkiego, co dotyczy twarzy, a nie skóry, za co odpowiada chirurgia plastyczna. To specjalność medyczna i chirurgiczna, która zapewnia terapię jamy ustnej, zębów, kości szczęk, narządu żucia i tkanek przyległych. Ta specjalność jest wspólna dla lekarzy i wykwalifikowanych stomatologów specjalistów.

Jaki zakres obowiązków należy do chirurga szczęki?

Chirurgia szczękowa obejmuje diagnostykę i leczenie operacyjne wad, schorzeń i urazów tkanek twardych i miękkich jamy ustnej, twarzy, szczęki i zębów Chirurgia szczękowa to medyczno-chirurgiczna specjalność patologii szczęki i otaczających tkanek. Jest to jedna z trzech specjalności programu stomatologicznego, obok ortopedii dentystycznej i medycyny jamy ustnej. Jako specjalność, którą może przyjąć zarówno lekarz, jak i chirurg stomatolog, łączy dziedziny chirurgii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej, ale także ortodoncji i laryngologii. Obszar działania chirurgii szczękowej jest bardzo szeroki. Obejmuje wszystkie możliwe interwencje w obrębie jamy ustnej, szczęki i twarzy. Oprócz typowych zabiegów stomatologicznych, takich jak usuwanie zębów mądrości czy leczenie paradontozy, częścią pracy ortodontycznej jest również leczenie nowotworów oraz leczenie złamań szczęki.

Kiedy chirurg szczękowy jest potrzeby to wtedy, wykonuje: implanty stomatologiczne, leczenie kanałowe, ekstrakcja zatrzymanych zębów mądrości, chirurgia rekonstrukcyjna szczęki, stomatologia estetyczna. Na szczęście miasto stołeczne Warszawa posiada nie jeden gabinet dentystyczny, gdzie urzęduje szczękowy chirurg.

Czym zajmuje się chirurg szczękowy w mieście Warszawa?

Chirurg szczękowy, dla nazwany również dentystą, jest specjalistą z dyplomem z chirurgii stomatologicznej. Przeszedł pierwszy rok medycyny, podobnie jak przyszli lekarze, a następnie przeszedł na kurs z odontologii. Chirurg szczękowy nie jest zatem zwykłym lekarzem. Z drugiej strony zawód ten, podobnie jak inne zawody medyczne, podlega kodeksowi etycznemu. Chirurg szczękowy Warszawa głównie leczy chirurgiczne: zęby, zębodoły dentystyczne, kość szczęki, aparat mandatowy, dziąsła, błony śluzowe jamy ustnej (język i jego dno, dziąsła, wewnętrzna strona policzków i ust oraz podniebienie), gruczoły ślinowe, kanały komunikacji usta-zatok i usta-nos.