Jakie są zalety biokominka elektrycznego w porównaniu do kominka tradycyjnego?

Jakie są zalety biokominka elektrycznego w porównaniu do kominka tradycyjnego?

Biokominek elektryczny a kominek tradycyjny – który będzie lepszy?

Kupno nowego kominka jest trudnym wyborem. Z jednej strony istnieją kominki tradycyjne z ogniem, drewno i krzem, z drugiej zaś – bardziej nowoczesne biokominki elektryczne. Zalety stosowania biokominków są wielorakie, zaczynając od braku potrzeby oczyszczania i udrażniania komina, a kończąc na uniwersalnym wyglądzie. Poza tym, biokominki mają wiele innych zalet w porównaniu do tradycyjnych kominków z ogniem.

Bezpieczeństwo

Kompozyty od tradycyjnie palonych kominków wymagają częstego czyszczenia i usuwania sadzy, a w poważniejszych przypadkach może być nawet konieczne ich usuwanie przez specjalistów. Przy wykorzystaniu biokominków, tego rodzaju ryzyko jest całkowicie wyeliminowane. Należy pamiętać, że biokominki nie wytwarzają dymu, popiołu ani sadzy, dzięki czemu istnienie ryzyka pożaru, alergii oraz zatrucia tlenkiem węgla jest o wiele niższe.

Łatwość montażu i niewielkie zużycie energii

Biokominki są znacznie prostsze w montażu, ponieważ wystarczy tylko podłączyć je do gniazdka, podczas gdy tradycyjny kominek wymaga wyciągania przewodu kominowego przez ścianę i budowy komina, a następnie regularnego usuwania sadzy i czyszczenia popiołu. W porównaniu z tradycyjnym kominkiem z ogniem, biokominek elektryczny jest mniej energochłonny – załączany kominek zużywa około 1700 watów na godzinę. Oznacza to, że nie trzeba dokonywać skomplikowanych przeróbek, aby go obsługiwać.

Ilość opcji

W porównaniu z tradycyjnymi kominkami, palacze wybierający biokominki mają do wyboru o wiele większą ilość opcji dotyczących materiału, wielkości i wzoru. Można zdecydować się na niewielki, kompaktowy biokominek lub też na większy, bardziej imponujący, który stanie się centralnym punktem pokoju.

Tabela z porównaniem zalet biokominka i kominka tradycyjnego

Biokominek Kominek tradycyjny
Mniejsze ryzyko pożaru Większe ryzyko pożaru
Łatwy montaż Skomplikowany montaż
Niskie zużycie energii Wysokie zużycie energii
Wiele opcji dotyczących materiału i wzoru Kilka opcji dotyczących materiału i wzoru

Kominek elektryczny – wady i zalety porównane do tradycyjnego

Kominek w domu to marzenie wielu z nas, i chociaż tradycyjny jest piękny i pełen uroku, a także wspomaga zimowe klimaty, to warto również poznać zalety nowoczesnych, elektrycznych biokominków. Wyglądają one wykonane z drewna i kamienia, jak tradycyjne, jednak często nie mają one dymu ani sadzy. Wygląd tradycyjnego możemy uzyskać, bez konieczności czyszczenia komina i poniesienia wysokich kosztów jego eksploatacji. Inne zalety to:

Komfortowe użytkowanie

Kominek elektryczny działa bardzo cicho, co zapewnia większy komfort użytkowania. Dodatkowo, biokominki często wyposażone są ow wyłącznik czasowy, który pozwala kontrolować czas jego działania.

Kontrola ciepła

Kominek elektryczny może działać w danym pomieszczeniu, z regulowaną temperaturą i poziomem wilgotności. Przy użyciu regulatora temperatury, możemy w ciągu kilku minut uzyskać optymalne ogrzewanie.

Ułatwienie w instalacji 

Biokominki łatwo instaluje się. Mogą być one montowane do ścian bez konieczności zbierania kurzu i innych odpadów. Nie jest wymagane także przycinania ściany, w razie montażu kominka w istniejącej budowli.

Niskie koszty

Kominki elektryczne są stosunkowo tanie w porównaniu do tradycyjnych, których ceny są dość wysokie. Można uzyskać optymalną grzewczą wydajność o niższym koszcie.

Bezpieczeństwo

Kominek Elektryczny Kominek Tradycyjny
Produkcja dymu kontrolowana Produkcja dymu niekontrolowana
Brak sadzy i mało zanieczyszczeń Dużo zanieczyszczeń i sadzy

Kominki elektryczne są wyposażone w czujnik temperatury i regulator, które ograniczają ryzyko poparzeń i innych obrażeń. Ponadto, ze względów zdrowotnych, są one łatwiejsze i bezpieczniejsze do użytkowania niż kominki tradycyjne, ponieważ ich cząsteczki zanieczyszczeń są znacznie mniejsze i nie wytwarzają dymu.

Biokominki elektryczne: w czym są lepsze od tradycyjnych?

Biokominki elektryczne cieszą się dziś coraz większą popularnością. Okazuje się bowiem, że w porównaniu do tradycyjnych kominków, charakteryzują się wieloma zaletami. Przede wszystkim nie zanieczyszczają one powietrza dymem ani sadzą. Ponadto są one łatwe w instalacji, co w przypadku tradycyjnych kominków często nie jest możliwe. Biokominki elektryczne stanowią też znakomity element dekoracyjny każdego wnętrza. Oto główne ich zalety, którymi wyróżniają się na tle tradycyjnych kominków:

Ekologia

Biokominki elektryczne są zdecydowanie bardziej ekologiczne niż te tradycyjne. Nie emitują one szkodliwych substancji i dymu ani nie powodują stałego i trwałego zanieczyszczenia powietrza. Wyposażone są one w nowoczesne filtry, przy użyciu których spaliny i sadze są oczyszczane oraz zabezpieczane przed wydostawaniem się na zewnątrz. Oznacza to, że wybierając biokominek, można mieć pewność, że jakość powietrza w naszym domu zawsze pozostanie na najwyższym poziomie.

Łatwość instalacji

Inną zaletą biokominków elektrycznych jest ich łatwość instalacji. Nie trzeba bowiem, w przeciwieństwie do tradycyjnych kominków, zajmować się zaawansowaniem budowlanym lub ponosić dodatkowych kosztów związanych z wymianą instalacji elektrycznej. Wystarczy podłączyć go do elektrycznego gniazdka. Co więcej, biokominki są mobilne, to znaczy można je bez trudu przestawić z miejsca na miejsce.

Atrakcyjny wygląd

Biokominki elektryczne są wyjątkowo atrakcyjne wizualnie. Dostępne są w wielu różnych kolorach, kształtach oraz wielkościach. Można więc je dopasować do wnętrza lub zastosować jako jego dekoracyjny element. Co więcej, biokominki często są wyposażone w liczne funkcje, takie jak światła (LED), wentylatory lub grzanie. Kompaktowe i niewielkie urządzenia umożliwiają też efekty wodne na nich wyświetlane.

Porównanie zalet biokominków elektrycznych i tradycyjnych kominków

Kominek Biokominek
Ogrzewanie domu brak
Zanieczyszczanie powietrza Żadne
Łatwość instalacji Bardzo łatwa
Atrakcyjny wygląd Bardzo atrakcyjny

Wniosek jest jasny. Biokominki elektryczne dzięki swoim wielu zaletom są idealnym rozwiązaniem dla osób, które szukają klimatycznego źródła ciepła i estetycznego, designerskiego akcentu w swoim domu. Nie wymagają one instalacji, są bardzo ekologiczne, a do tego wyglądają nietuzinkowo. Praktycznie i stylowo.Jeśli chcesz wiedzieć jakie korzyści daje instalacja biokominka elektrycznego w porównaniu do kominków tradycyjnych, kliknij w ten link i przekonaj się sam: https://focus-creation.com.pl/biokominki-elektryczne/.