Jak odbywa się budowa magazynu?

Budownictwo magazynowe to metoda budowy z wykorzystaniem materiałów budowlanych takich jak stal, cement, drewno i szkło. Polega ona na długotrwałym przechowywaniu w kontrolowanym środowisku. Miejsca, na których powstają magazyny, muszą spełniać surowe normy budowlane, aby chronić pracowników i materiały przed niebezpiecznymi warunkami. Standardy te pomagają uniknąć wypadków i zapewniają bezpieczne warunki pracy w magazynie. Podczas budowy magazynu budowniczowie muszą zawsze przestrzegać przepisów bezpieczeństwa.

Względy projektowe wpływają na układ magazynu

Na przykład układ budynku określa jego funkcję. Na przykład podwórko magazynowe powstaje przez proste ułożenie pojemników i półek magazynowych. Magazyny do przechowywania łatwo psujących się towarów są budowane z zakrzywionymi ścianami, aby zaoszczędzić miejsce i tym samym zapobiec uszkodzeniu towarów. Doki żeglugowe mają stałą konfigurację, ponieważ ruch statków określa granice dostępnej przestrzeni. Jeżeli statek przybywa do doku z większą ilością ładunku, niż może zmieścić się w jego ładowniach, dodatkowy ładunek musi być składowany poza terenem portu lub na innym statku. Jeśli jednak statek przybędzie do doku z mniejszą ilością ładunku, niż potrzebuje, jest on przepłynięty na tym samym statku bez dodatkowych opłat za ładunek. Inne czynniki, takie jak stawki frachtowe, harmonogramy dostaw produktów i wymagania klientów, również wpływają na projekt magazynu.

O kosztach decydują materiały użyte do budowy magazynu

W zależności od przeznaczenia można wybrać oszczędną konstrukcję. Na przykład przy budowie dobudówki zarówno konstrukcje betonowe, jak i murowane kosztują mniej niż konstrukcje stalowe. Jednak stal wytrzymuje dłużej niż mur czy beton i jest bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych i uszkodzenia. Porównując materiały budowlane, które mają być przechowywane w różnych regionach, należy również wziąć pod uwagę temperaturę. W regionach, gdzie panują temperatury poniżej zera, materiały takie jak stal i beton mogą zamarzać, osłabiając lub nawet niszcząc konstrukcję. Projektanci budynków muszą więc przy budowie magazynów uwzględniać różne warunki klimatyczne.

Ochrona środowiska w budownictwie magazynowym

Przy budowie magazynu w odległych miejscach, place budowy muszą być przyjazne dla środowiska. Budując magazyn w surowym klimacie budowniczowie, muszą zawsze przestrzegać przepisów bezpieczeństwa. Mroźne temperatury mogą uszkodzić materiały budowlane, wysokie temperatury mogą uszkodzić sprzęt pracowników, a wysokie temperatury letnie mogą stworzyć zagrożenia budowlane zarówno dla pracowników, jak i personelu konserwacyjnego.