Hazard – uzależnienie od gier na pieniądze.

Hazard – uzależnienie jak każde inne.

Uzależnienia to często wstydliwy temat rozmów. Dlaczego’? Być może dlatego, że osoba w nałogu ma poczucie przegranej z własnymi słabościami. Uzależnienia są złe, jednak należy zdać sobie sprawę z tego, że osoba uzależniona jest po prostu w pewien sposób osoba chorą. Nikt nie uzależnia się specjalnie, z pełną świadomością tego, że nałóg później wpłynie na całe jego życie. Bardzo często osoba w nałogu, taka która zda sobie sprawę z problemu ma poczucie, że nie, tylko nie radzi sobie sama ze sobą, ale i jest obwiniana przez innych zamiast czuć się przez nich wspierana. Hazard – uzależnieni od gier hazardowych i liczbowych może zrujnować życie jak każde inne. Zarówno na tle zawodowym, jak i prywatnym. Przez hazard rozpadają się rodziny, bywa on też powodem samobójstwa.

Hazard – uzależnienie i jego objawy.

Uzależnieni od hazardu to często szereg typowych, niemal tych samych zarówno pobudek, przez które do niego doszło, jak i skutków. Bardzo dużo oso popadających w nałóg hazardowy, zgłaszając się do ośrodka leczenia uzależnień mówi o tym, że tak naprawdę uzależniły je emocje, poczucie adrenaliny, ale także pojawiające siew tym nałogu wrażenie, że za chwilę nastąpi wielka radość z powodu wygranej. Dodatkowo ludzie uzależniają się od hazardu także, zaczynając od tego, że jest to dla nich (w ich mniemaniu) najłatwiejszy lub jedyny dostępny sposób na to, aby poprawić swoją sytuację finansową. Coraz częściej też uzależnienie od hazardu, dotyka seniorów, którzy grają w gry typu lotto, licząc na powiększenie emerytury… a ostatecznie, wydając codziennie duże pieniądze na kupony. Osoba uzależniona od hazardu często ma przeświadczenie, że jeżeli tym razem nie zagra, to akurat teraz przepadnie mu wygrana. Często nałóg ten prowadzi do nerwic, frustracji i popsucia się relacji z najbliższymi. Osoba w nałogu często zaciąga długi, a nawet posuwa się do oszustw i wyłudzeń.

Hazard – uzależnienie, leczenie i terapia.

Podobnie jak każde inne leczenie uzależnień, żeby móc w ogóle je rozpocząć potrzebne jest przyznanie się do nałogu, jak i wykazanie się motywacją ku temu, że chce się zaprzestać. Ośrodki leczenia uzależnień, dają możliwości terapii różnego rodzaju nałogów w podobny sposób. Niezależnie, czy to uzależnienia od substancji, czy seksoholizm lub hazard – uzależnienie behawioralne, główna terapia przebiega zazwyczaj zbliżenie. Zawsze są to przede wszystkim psychoterapie, aby osoba chora mogła poza przyczynę swojego uzależnienia, a także spotkania z grupami wsparcia oraz samodzielna praca według wskazanych wytycznych.